Web sitemize hoşgeldiniz.

Bir Statü Simgesi Haline Gelen Puro Çakmakları

Takdir, başarı, güç ve ince zevkler üzerine kurulmuş olan puro çakmakları ve purolar; bir tutkudur, aynı zamanda da heyecandır. Yakılmasından içilmesine, satın alınmasından saklanmasına kadar oldukça zengin bir kültüre sahip olmasından ötürü profesyoneller klanında son derece ilgi görüyor.

Puro herkes için farklı anlamlar taşıyor. Kimileri için heyecan, kimileri içinse doyumsuz bir keyif. Kalitenin de simgesi olan puro üzerine yazılmış olan onlarca kitap ve dergi de bulunuyor.

Her detayında farklı özellikleri ve incelikleri barındıran puro, puro delici ve puro kesicileri; oldukça geniş bir konu olmasından ötürü her detay hakkında ayrı ayrı bilgi vermek hatta puronun tarihiyle ilgili bir kitap bile yazmak mümkün. Eğer siz de puroya yeni başlıyorsanız bazı temel konuları ve incelikleri de bilmenizde fayda var.

Puro Saklama Sanatı

Kaliteli bir puro 15 yıl boyunca saklanabileceği gibi bazen bu süre daha da uzayabilir. Saklama kurallarıyla ilgili olmazsa olmaz birkaç kural vardır. Bunlardan birincisi; puro kılıfları ve saklama yerinde bulunan ortamın sıcaklığı. Bu sıcaklığın en ideal olanı 16-18 derece arasında olandır.

İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise nem. Nemin puro saklama konusunda oldukça önemli bir konu olduğunu bilmenizde de fayda var. Nem için ideal aralık %65 ile %70’dir. %65’in altına kesinlikle düşülmemeli, %75’in üstüne de kesinlikle çıkılmamalıdır.

Puro Çeşitleri ve Aromaları

Gün geçtikçe tutkunları giderek artan puronun ülkemizde en çok el sarımı olanları tercih ediliyor. Dünyanın en çok tercih edilen puroları arasında Cohiba yer alıyor. 1966 yılında en iyi aromaya sahip ödülünü alan Cohiba Batı Afrika ülkelerinden biri olan Kamerun’da yetişiyor.

Özellikle gençler arasında en çok tercih edilen purolardan biri de Romeo ve Juliet. 40 çeşidi ve boyu olan Romeo ve Juliet, ilk kez 1873 yılında üretildi. İçeriğinde bulunan krema, bal ve kakao sayesinde en iyi kalite ve tat ödülünü aldı.

Islak puro çeşitleri arasında olan markaların 5 çeşidi bulunuyor. İçimi 20-25 dakika süren ıslak puroların oldukça hoş aromaları bulunuyor. Yanında ise aksesuar olarak puro küllükleri tercih ediliyor. İçimleri rahat ve sigaradan da pek bir farkı bulunmuyor. Bayanlar daha çok küçük ve aroması belirgin puroları, erkekler ise büyük, kalın ve özellikle de elde sarılanları tercih ediyor.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: