Web sitemize hoşgeldiniz.

Yüksek Kaliteli Puro ve Puro Çakmakları

Puro; sıkıca sarılmış, fermente edilmiş, kurutulmuş tütüne verilen isimdir ve puro çakmakları ile kullanılır. Bir ucu ateş ile yakılarak diğer ucundan çıkan duman kişinin ağzına çekilerek kullanılan bir kültürdür. Özellikle diğer ülkelerde oldukça tüketilmektedir. Küba’da üretilen purolar dünya çapında emsalsiz olarak nitelendirilir.

Lezzeti tat duyularımıza taşıyan duman, dumana karakteristik lezzet ve aromasını veren de puronun harmanında kullanılan farklı tütünlerdeki yaprak yağlarıdır. Kuruma nedeniyle yağın yitirilmesi sonucu lezzet ve aroma da yitirilir.

Mükemmel pürüzsüz yüzeyleri, dolgun gövdesi ve sıkı sarımı puro çeşitlerini daha da albenili yapmaktadır. Birçok çeşidinde bulunan içiminde alabileceğiniz bal tadı, kakao ve çikolatayla damaklarınızda bırakacağı eşsiz uyumuyla oldukça göze çarpar. Puro küllükleri ise, puro içicilerinin vazgeçilmez aksesuarlarıdır.

Kaliteli Bir Puro Almak İçin

Dünyada ve ülkemizde puro çeşitlerini satan birçok firma bulunuyor. Bunların birçoğu kendi satış mağazalarında, birçoğu da online mağazalarda satış yapıyor. Keyfili bir içim ve uzun süreli bir kullanım istiyorsanız kaliteli puro almaya özen göstermek gerekiyor. Puro kesicileri, puro delici ve gerekli olan materyallerin edinilmesi de önem taşıyor.

  • Puronun ucunun her tarafından eşit ve düzgün yansıması puronun kaliteli olduğunun göstergesidir.
  • Çok sıkı sarılmış olmamasına dikkat edilmesi gerekir.
  • Kötü yapılmış olan bir puro kötü yanar.
  • İyi havalandırılan bir odada iki saat sonrasında bile puro kokusu hala duruyorsa o puro kaliteli değil demektir.

Kuru Puroların Canlandırılması

Kuruyan purolarda lezzetin gitmesiyle birlikte geriye anlamsız bir sertlik kalır. Puronun yeniden keyifle içilebilmesi içinse ona yeniden makul düzeyde nem yedirilmesi gerekir. Purolar yanlış nemlendirme sonucunda kuruyarak, lezzet elementlerini taşıyan aromatik yağlarını kaybedebilirler.

Kurumuş olan puro kılıfları içerisinde saklanması onların eski hallerine dönmelerini sağlayabilir. Bu sırada nem artışı yavaş yavaş gerçekleştirilmelidir. Kuru purolara dikkatle ve özenle bakılması da son derece önemlidir. Aksi halde hassas olduklarından kolayca kırılabilirler.

Nem yeniden kazandırıldığında puro yeniden içilebilir hale gelebilir fakat aromatik olan yağlar şayet yitirildiyse puro alıştığınız lezzeti size yeniden vermez.

 

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: