Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Tutkunlarına Özel Pipo Çakmakları

Pipo içmek çok eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahip bir kültürdür. Genellikle bir kez deneyenler tarafından uzun süreli kullanıma sebep olması ile bilinir. Pipo tiryakileri bu keyfi başka hiçbir tütün ürününde bulamadıklarını söylerler.

Biraz meşakkatli bir kullanıma sahip olsa da bir kere alışan için artık bir tutku haline gelen pipo içmek özel pipo çakmakları ile desteklendiğinde daha pratik bir içim keyfi sunar.

Pipo Çakmaklarının Farkı Nedir?

Pipo çakmakları diğer çakmak çeşitlerinden ayrılan bir özelliğe sahiptir. Bu tip çakmaklarda ateşin çıktığı kısım uzun bir borudan oluşmuştur. Bu sayede bir nevi püskürtmeli bir alev çıkarır.

Piponun tütün konan haznesi ateşlenerek tütün içme imkanı bulunur. Bunun için çakmağın ateşi belirli bir seviyede ve sürekli olmalıdır. Ayrıca normal çakmaklarda ateş yanarken eğim verildiğinde parmakların yanmasına sebep olabilir. Ancak pipo çakmakları üzerinde bulunan boru sayesinde daha kullanışlı sonuçlar ortaya çıkarır. Eğimli bir halde yakılsa bile özel tasarımı sayesinde el çevresinde yanıklara sebep olmaz.

Pipo Tütünü Nasıl Olmalıdır?

Pipo içmek farklı bir çakmak ile daha kullanışlı olduğu gibi içinde kullanılan tütün yönünden de farklılıklar gösterir. Kuru tütünler yapısı gereği çabuk alev alır ve nefes yardımı ile desteklenmedikçe hemen söner. Bu nedenle pipo içmek için kuru tütün kullanımı elverişli sonuçlar doğurmaz.

Pipo içmek için kullanılan tütün daha nemli ve yoğun olmalıdır. Bu sayede ateşle temas ettiğinde yavaş bir yanma gösterir. Yanan tütün piponun ağızlığından çekildikçe harlanır ve dumanı ortaya çıkar. Ateşle temas ettiğinde ilk anda tutuşmadığı için de kuru tütünde gözlenen hemen sönme özelliğini taşımaz. Özetlemek gerekirse pipo içimi için uygun tütün nemli ve yoğun yapıda olandır.

Pipo Yapısı Ve Kullanımı

Pipo yapısı üç kısımdan oluşan bir keyif aracıdır. Tütünün konulduğu hazne, dumanın çekildiği ağızlık ve iç kısımda bulunan filtreden oluşur.

Hazneye konulan tütün uygun bir çakmakla ateşlenir ve ağızlıktan dumanı çekilir. Duman ağızlığa gelmeden önce filtreden geçerek daha hafif bir hal alır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: