Web sitemize hoşgeldiniz.

Tütün İçmenin Evrimi Olan Pipo Çeşitleri

8 Kasım 2017

İnsanlık tarihinin en önemli kültürlerinden biri olan pipo çeşitleri, zaman içerisinde birçok gerçek ve kurgu karakterle özdeşleşerek adeta bir kültür halini almıştır. Tütün içme aracının ötesinde bir yaşam ve kültür biçimi olan pipo; bilgelik, dinginlik ve centilmenlik gibi kavramları çağrıştırır.

Kafa ve ağızlık denen iki temel parçadan oluşan piponun bu temel parçaları da kendi arasında bölümlere ayrılmaktadır. Pipo filtreleri olarak bilinen kafa kısmında tütünün konulmuş olduğu hazne ve ağızlık kısmıyla birleşimi sağlayan bir duman yolu bulunur.

Dönemin modası ve eğilimlere göre belirlenen yüzlerce farklı şekillerde tasarlanabilir. Pipo şekilleri arasında eğri, düz ve uzun pipo modelleri bulunur. Piponun şekli tamamen kullanıcısının beğenisine ve zevkine göre tercih edilir.

En İyi Tasarımlar

Pipo modeli seçerken yüz ve çene yapısının yanı sıra, kullanıcı yaşı ve kişisel beğeniler gibi faktörlerde oldukça etkilidir. Uzun ömürlü tütün içme araçları olan pipoların kullanımı ve bakımı özenli ve dikkatli bir biçimde gerçekleştirilirse piponun ömrü de bu oranda daha uzun olacaktır. Bu sebeplerden ötürü pipo seçerken dikkat ve araştırma yapmak gerekir.

İçim kolaylığı ve kullanım kolaylığı açısından pipo içmeye yeni başlayan kişilere düz pipolar ve pipo sehpaları önerilir. Düz pipo modellerinde duman yolu herhangi bir kesintiye uğramadığından pipo içmeye yeni başlayan kişilerin çok daha rahat kullanabildikleri gözlemlenmiştir.

Pipo Nasıl İçiliyor?

İşaret parmağıyla başparmak kullanılarak tütünden alınan bir miktar piponun haznesinin dibine seyrek bir şekilde yerleştirilir. Sonrasında alınan bir miktar daha tütünle hazne ikinci kez doldurulur. Son aşamada ise biraz daha tütün koyarak hazne tamamen doldurulur.

Burada olması gereken ölçüt; piponun ağızlığından gelen havanın ne çok fazla ne de çok az olmasının sağlanmasıdır. Bu noktada yapılabilecek en etkili yöntem, içicinin denemeleriyle kendine en uygun olan yöntemi bulmasıdır.

Doldurulan pipo, pipo çakmakları yardımıyla yakılır. Çakmak tütünle doğrudan temas etmemelidir. Dairesel hareketlerle tütünün tutuşmasını sağlayarak tütün yakıldıktan sonra, pipo kaşığının yardımıyla yanan tütün hafifçe bastırılması ve pekişmesi sağlanmalıdır.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: