Web sitemize hoşgeldiniz.

Babil’in Asma Bahçeleri

Günümüzde yeri tam olarak bilinmeyen Babil’in Asma Bahçeleri dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Bu bahçeler günümüze kadar ulaşamamıştır yalnızca tarihte anlatıldığı kadarıyla onun hakkında bilgi sahibiyiz. Anlatılanlara göre bu yerin Irak’ta bulunan Babil’in eski şehir yerinde olduğudur. Babil’in bahçeleri ile ilgili bir kayda Babil’in kendi şehir kayıtlarında bile rastlanılmamıştır. Yapılan kazı çalışmaları da bu bahçelerin varlığını doğrulamamıştır.

Babil’in Asma Bahçeleri hakkında birtakım söylentiler bulunur. Bir söylentiye göre; bu bahçeler Asur kraliçesi Semiramis tarafından M.Ö. 810 yılında inşa ettirilmiştir. Diğer bir söylenti ise, Babil’in Kralı Nebukadnezar’ın eşi Babil’in çok kuru ve susuz olmasından dolayı oldukça mutsuzmuş ve devamlı olarak yaşadığı şehri özlüyormuş. Bu yüzden kral, karısının durumuna üzülüp onun adına yapay bir şehir kurmaya karar vermiştir. İşte kral bu bahçeleri ve içindeki her şeyi eşi Amytis için yaptırmıştır. Bu bahçelerden bahsedip de birtakım özellikleri hakkında bilgi vermezsek eksik anlatmış oluruz. Şehrin içinde bahçeler, suların rahat akması için teraslar ve yapay dağlar yapılmıştır. Bahçeler birbiri üzerinde kübik şeklinde inşa edilmiş. İçleri topraklar ile dolu olan çukurlarda ağaçlar yetiştirilmiştir. İçeri kısımda bulunan taraçalar, sütunlar ve kubbeler asfalt ve pişmiş tuğlalardan yapılmıştır. Şehre su sağlamak için Fırat Nehri’nden yukarıya doğru suyu çıkarmak için zincir pompalar kullanılmıştır. Anlatılanlara göre bahçelerin uzunluğu ve genişliği 120 metre, yüksekliği ise 25 metreydi. Çivi yazılı tabletlerde verilen bilgilere göre Babil şehrinin 750 tapınaktan 53 tanesi büyük, 650 tane küçük, 2 tanesi ayin yolu, 360 adet sunak, 24 adet kocaman cadde ve 3 kanaldan oluştuğu bilinmektedir. Şehrin yapısı dörtgen şeklindeydi. Şehir 2 adet sur ile çevriliydi ve bu surlardan biri içte bir diğeri dışta bulunmaktaydı. Uzunlukları 16,5 km idi. Ayrıca şehrin etrafında su hendeklerinin bulunduğu da çivi yazılı tabletlerde yazmaktadır. Bu bahçelerin yok olması Pers Kralı Keyhüsrev’in burayı fethetmesi zamanına rastlar. Bahçeler M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda kumlara gömülmüştür.

Babil’in Asma Bahçeleri’nin yapılan çalışmalar sonucunda 20. yüzyılda Fırat nehri yakınlarında kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: