Web sitemize hoşgeldiniz.

Arnavutluk

Resmi adı Arnavutluk Cumhuriyeti olan ülke Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan komşularıdır. Ülke Osmanlı Devleti’nden 1912 yılında ayrılarak bağımsız hale gelmişlerdir. Ülkenin başkenti Tiran olup bunun dışındaki şehirleri şunlardır; Berat, Fier, Görice, İşkodra, Elbasan, Dıraç, Avlonya, Kamza ve Lushnja’dır. Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 2,774 milyondur. Arnavutluk’taki Müslümanların çoğunluğu Sünni’dir ve bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra ülkede dini sınıflamalar yapılmamıştır. Enver Hoca Döneminde (1944 – 1991 ) Arnavutluk dünyanın ilk ateist devleti ilan edilmiştir. Ancak 1991 yılından sonra Hristiyanlığın Katolik Mezhebine ilgi artmıştır. Arnavutluk Katolik Kilisesi İşkodra şehrinde yer almaktadır. Arnavutluk’ta kullanılan resmi dil Arnavutçadır. Para birimleri ise Arnavut Leki’dir.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Arnavutluk, çok ideal bir tatil yeridir. Turkuaz rengi temiz denizi,  uzun kumsalları olan şehirleri ve adaları bulunmaktadır. Velipoje’nin kumlarının şifalı olduğu söylenmektedir.

Tarihi dönemleri anımsatan kaleleri mevcuttur. Bunlar: Kişisel eşyaların sergilendiği popüler bir müze olan ve ismini ulusal bir kahramandan alan Skanderbeg Kalesi, Petrala Kalesi, Berat Kalesi ve Rozafa Kalesi.

Tiran’daki Dajti Dağı çok popüler turistik bir yerdir. Burası size başkentin eşsiz yemyeşil manzarasını gözler önüne serer. Bunun dışında Sezar Geçidi ve Liogara Geçidi gezilecek yerler arasında bulunur. Bunların dışında eşsiz kumsalları ve bakmaya doyamayacağınız doğasıyla ünlü Palasa kasabası da görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada turistik tesis bulunmaz ama kiralık daire bulmakta zor olmaz.

Arnavutluk’un Kültürü

Arnavutlar, inatları ile ünlüdürler. Ancak inatlarının yanında mantıklı ve işini bilen insanlardır. Birbirlerine çok bağlı, saygılı ve kibar insanlardır. Kadınları oldukça hamaratlardır. En ünlü börekleri Arnavut böreğidir. Bunun dışında pırasaya çok düşkünlerdir. Arnavutların mutfağı tarih boyunca Yunanistan, İtalya ve Osmanlı gibi devletlerden etkilenmişlerdir. Arnavutlar için temel öğün kahvaltıdır. Kahvaltıda genelde bir de ana yemek bulunur. Kahvaltıda domatesli, salatalıklı, yeşil biberli, zeytinli, sirkeli ve zeytin yağlı salatalar yerler.

Arnavut yemekleri:

Salatalar: Arnavut usulü patates salatası, kuru fasulye salatası, biber ve domates salatası, lahana salatası

Çorbalar: Limon çorbası, Tarator ( cacık ), lahana ve patates çorbası

Etler: Köfte, gulaş, tave kosi elbasani ( fırında yoğurtlu kuzu ), korce kolloface

Tatlılar: Lokum, kadayıf, revani, muhallebi, helva, panespanje, tambelorz ( sütlaç ),kek, hasude

İçecekler:

Mineral su ve asitli su, meyve suyu, ayran, süt, boza, rakı, Türk kahvesi

Arnavutlarda kına gecesi kültürü vardır. Düğünden 1-2 gün önce yapılır. Çalgılar çalınıp, oyunlar oynanır. Gelin kınada özel dikilmiş kıyafetini giyer. Kınada ikram olarak çerez ve meyve suyu dağıtılır. Genel itibarı ile Türk kültürünü anımsatan bir tören yaparlar.

Arnavutluk’a Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’a gitmek için hem havayolunu hem de karayolunu kullanabilirsiniz. Havayolunu seçerseniz Atatürk Hava Limanı ile Tiran Rinas Hava Limanı arası yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Karayolunu tercih ederseniz de İstanbul-Tiran arası yaklaşık 1010 km’dir. Kendi aracınız ile ya da otobüs ile gidebilmeniz mümkündür. Ülkeye gitmek için Türk pasaportu olanlardan( 90 günden fazla kalmamak üzere) vize istenmiyor.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: