Web sitemize hoşgeldiniz.

Bilimsel Makale Nedir?

Günümüzde internet kullanımının yaygın olması ve bu ortamda bilgiye ulaşabilmek bilimsel makale yazımlarının bu platforma taşınmasına neden oldu. Bilimsel Makale Nedir sorusu bu platformda önemli bir yer teşkil ediyor.

Öncelikle ele alınacak konu ile ilgili detaylı araştırma ve bir birikim olması makalenin kalitesi açısından olduğu kadar okuyucuya verilen bilginin kesinliği açısından önemli. Oluşturulan ham bilgi özgün bir anlatımla şekillenmeli ve okuyucunun ilgisini çekmeli. Bilimsel makale yazarının eleştirel bir dil ile konuyu sorgulaması ve kesin delillerle mevcut savı çürütmeye çalışması hem makalenin amacına hem de sonucuna etki eder cinsten olmalı. Bilimsel Makale Nedir sorusunun bir başka cevabı da onun ele alınan konu ile ilgili bir tez oluşu. Tez yazımında olduğu gibi araştırmanın amacı ve kapsamı belli olmalı. İstatistikî verilerle desteklenmeli. Düşündüğümüz savımız hakkında müspet bilgiler verilmeli. Bu sayede makaleyi oluşturma sürecimizde ele aldığımız konular inandırıcı ve gerçek ifadeler olurlar.

Örneğin bir icat üzerine yazılan bilimsel makale kendi eleştirilerimizi yansıttığı gibi yapılan buluşun faydalarını, etkilerini ve çalışma prensiplerini kullanıcı gözüyle ve üreten gözüyle de yapılmalıdır. Bu sayede kendi fikirlerimiz okuyucuyu sıkmamış ve daha farklı açılardan konuyu ele almasına yardımcı olur. Kaynak gösterilecek nitelikte bir makale yazmak için ele alınan konun en kısa şekilde ham bilginin yazarın yorumu ile harmanlanmasıdır aslında. Bilimsel Makale Nedir sorusunun cevabı Elimizdeki sayısal verilerin, grafiklerin aktarının da çok önemli bir yer kapsamasıdır. Bilimsel makale kavramı aslında sayılarla desteklenmiş varsayımlardan arınmış net bilgiler aktarmalıdır. Bu bilgileri aktarırken okuyucunun anlayabileceği ve yazarın anlatabileceği şekilde sade bir dil kullanılmalıdır.

Bilimsel makale yayınlarının çokluğu o ülkenin bilimsel anlamda geldiği seviyenin bir göstergesidir. Ham bilgi ne kadar çok yazılırsa o kadar çok yorum kazanır ve farklı bir pencere açar. Bu tür makalelerin yayınlanacağı bilim dergileri olduğu gibi İnternet ortamında da yayınlanan binlerce makaleye ulaşabilir okuyucu. Bilimsel anlamda üretim yeri olan üniversiteler de öğretim görevlilerinin, bilim adamlarının sayısız bilimsel makaleleri bulunmakta. Bu şekilde makale yazmak için ele alacağımız konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapma şansımızda bulunuyor yazılan bu makaleler sayesinde.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: