Web sitemize hoşgeldiniz.

Buji Ne Zaman Değiştirilmelidir?

İlkel çağlardaki karanlığımıza son veren ateşin halefi; elektrik! Gökyüzünde ücretsizini fark edip (yıldırım, şimşek) dedesini var ettiğimiz ateşin torunu; elektrik. O kadar ilahi bir yer kapladı ki hayatımızda üzerine epik destanlar yazılabilecek kadar kudretli bir hal aldı elektrik. Dolayısı ile bu kuvvet, bu kudret (fabrika, ev, ofis, buzdolabı, televizyon, ütü) içinde sıkışıp kalacak değildi. Daha büyük bir vazifesi daha büyük bir misyonu tabi ki olmalıydı. Böylesi bir kudretle kilometreleri kısaltamayacaksak eğer o kilometreleri katlanılabilir, tüketilebilir kılamayacaksak eğer bir anlam ifade etmeyecekti ve insanoğlu bunu fark etti uzakları yakına dönüştüren ulaşım araçlarını icat etti. Elektrik o andan itibaren binalarımız ve içindeki hayatımızı kolaylaştıran aletlerin dışında bir vazife aldı. İçten yanmalı motorların icadıyla beraber elektriğin görevi belirlendi.

Bujinin İcadı

Nikolaus August Otto 10 Haziran 1832’de içten yanmalı motoru icat ettiğinde fosil yakıtları yakma görevi alan buji o yakıtlar tükenene değin vazifesine harıl harıl devam edecek. Sir Oliver Lodge manuel yolla elektrik kıvılcımı oluşturmayı başarmış ilk kişi 2 Şubat 1839 tarihinde de Edmonnd Berger şu an kullandığımız buji tasarımına en yakın çalışma prensibini geliştirmiştir. O tarihten itibaren bujiler içten yanmalı motorların vazgeçilmezi olmuştur.

                Bujiler basit parçalar olmalarına rağmen hassas yapıları sürekli kontrolü gerektirir. Araç kullanıcılarının çoğu

Buji neden bozulur?

Buji nasıl kontrol edilir?

Buji ne zaman değiştirilmelidir?

Buji fiyatları, buji markaları üzerine belli periyotlarla kafa yorarlar.

Bujilerin yaptığı işi göz önüne alınacak olursa düşük bedelli ürünlerdir. Her serviste, yedek parçacıda, çıkmacıda, sanayide kolayca ulaşabileceğimiz ürünleridir. Değiştirilme nedenlerine dair bir sürü yorum olması ile birlikte mekanik tasarımları insan fizyolojisine benzetecek olursak nasıl her metabolizma birbirinden farklılık gösterirse araç yedek parça üreticileri de ve o parçayı aracına kullananların kullanım şekli, aracın kullanım şekli ile doğru orantılı değişiklik gösterir. Hepimizin uzman mühendis olmadığını göz önüne alacak olursak mekanikler ile ilgili alınacak kararların uzman tavsiyesine başvurulmadan yön verilmesi sağlıklı bir tavır değildir.

Bujilerin Kullanımı ve Değiştirilme Aralıkları

  • Aracın çalışmasını aksatıyor, ateşlemeye mani oluyor ise,
  • Ateşlemenin devamlılığını sağlayamıyor ise,
  • Fiziksel bir darbeye maruz kalmış ise (kırık, çatlak),
  • Oksitlenme, kumlanma başlamış ise,
  • Yağ, kir kalıntısı kalıcı bir hal almış ve çıkartılamıyorsa,
  • Buji yatağında ki kısa devreden ötürü; yanma oluşmuşsa,
  • Tavsiye edilen tarihlerde yapılması gereken periyodik bakım esnasında servis çalışanı tavsiyesi var ise
  • Konusunda uzman olan bir mühendis yorumu dışında değiştirilme aralığına dair referans tarihleri dikkate almanız ve o aralıklarda değiştirmeye çalışmanız farkında olmadan aracınıza ve cebinize zarar verir.

Bu yüzden yetkili servis dışı yorumları fazla dikkate almayınız…

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: