Web sitemize hoşgeldiniz.

Neden Bu Kadar Değerli Olmak İsteriz?

10 Temmuz 2018

Neden bu kadar uğraşıyoruz? Mutlu olmak için ve mutlu ederek mutlu olmayı amaçladığı için. Bir insanın bir insana verdiği değer kadar mutlu eden başka ne olabilir ki hayatında…

Değer insanı önemli kılmaya yetiyor. Saygınlık, mertebe, önemli olma, sevgi derecesi. Bunlar hep insanoğlunun yaratılışında gizli huylara tanıklık ediyor. Gün geçmeden artıyor bu hal ve davranışlardaki önemli olma isteği.

Değerli olmak saygın olmakla bağlantılıdır desek hiçte yanlış olmaz. Bir başka deyişle saygın olmak insanın değerli olmasından geçer. Peki; neye göre değerimiz artar? Ya da insanlar neye göre değer verir. Bu soruların yanıtı oldukça fazladır. Şu noktada ayırmamız gerek husus; insana gerçekten davranışları ve pozitif oluşu ile verilen değer ile sadece yetkin çevresini kullanmak üzere verilen değerin birbiri ile örtüşmediğidir.

İnsanlar; güzel konuşan, güzel gülen, iyimser olan, sevimli, pozitif ve çevresine saygılı davranan, bildiklerini paylaşan, gerçekten bir şeyler bilen insanlara değer verirler. Aslında pek de bir şey bilmeyen ancak biliyormuş gibi yapıp da konuşan kişi hem kendini rencide eder hem de hemen anlaşılır ve değer görmez.

Peki; bu kadar olmak isterken neler yaparız ya da yapmamız gerekir?

Değerli olmak için

 • Kendimizi geliştirmek
 • Bilmeden konuşmak yerine araştırıp konuşmak
 • Üretmek
 • Bir şeylere yaramak
 • Çok boş zaman geçirmemek
 • İnsanlara iyi davranmak
 • Herkese hoşgörülü ve nezaketli davranmak
 • Eğitimli olmak
 • Kıdem sahibi olmaya çalışmak ve bunu başarmak
 • İnsanlara gülümsemek ve nasıl olduklarını sormak
 • İnsanlara değer vermek
 • Tüm canlılara değer vermek
 • Hediye almak

Görüldüğü gibi değerli olmak aslında, öncelikle; insanın kendisine ve çevresine verdiği değerden besleniyor. Kendine ve çevresine öğrettiği bilgiler ışığında büyüyor ve gelişiyor. Onlara iyi davranarak iyi bir insan olmayı amaçlayan kişi çevresinden geri dönüşüm kazanıyor ve tekrar mutlu oluyor.

Ve ilginçtir ki bazı hediyeler de insan ilişkilerini geçerli kılmaya yetiyor. Alacağınız bir ucuz hediyelik eşya belki de birini çok mutlu edecek. Sevgilileri günü geçmesine rağmen, hiç ortada neden yokken sevgiline veya eşin için alacağın bir ahşap hediyelik ile onu mutlu edebilirsin. Kokulu mum eşliğinde okuyacağın kitap ile de kendini mutlu etmek çok da zor olmasa gerek. Böylece tüm yakın çevrenden değer görmeye devam etmiş oluyorsun. Söylenebilir ki; verdiğin değerlerle sende değer görüyor ve seviliyorsun. Birdenbire olmuyor hiçbir şey. Zamanla yarışır gibi yaşarken insan çoğu şeyi unutuyor ve alışarak yaşıyor. Farkına bile varmadan değer veriyor bazen de. Farkına bile varmadan değer görüyor. Ya da gördüğü değerin farkında olmuyor. Bu da karşısındaki insanı mutsuz etmeye yetiyor.  Farkında olmadan üzüyor ve farkında olmadan kendini değersiz hissediyor. Bunun sonucu olarak çarpık ilişkiler çıkıyor ortaya. Söyleyebiliriz ki; bunun çözümü oldukça basit. Konuşmak! Gel gelelim insanoğlu gerekmediği zaman o kadar çok konuşur ki neden konuştuğunu unuturcasına. Konuşması gerektiği zaman ise geri çeker kendini. Bu da değerli olma arzusunun bir başka boyutudur aslında. Yeterli şekilde gerektiği zaman konuşmak, gerektiği zaman susmak insan ilişkilerini iyi kademelere çıkarıyor. Ne zaman ki bu kademe hak ettiği yeri buluyor işte insan orada değer gördüğünü hissediyor. Hissettikçe yaşama arzusu ve mutlu olma isteği de orantılı bir şekilde zirveye doğru yol alıyor. İnsan kendini eğittikçe mutlu oluyor ve mutlu ediyor. İnsan mutlu oldukça değer görüyor.

Değer görmenin maddeleri saymakla bitmez aslında. Gel gör ki; bizler hala aramızda anlaşamıyor birbirimizi kırıyoruz. Hatta daha çok bunun için çaba sarf ediyoruz. Sonunda yine üzülen biz olmuyor muyuz? Belki bugün sen üzülüyorsun, yarında ben. Bir gün mutlaka birileri üzülüyor. Ve unutma ki üzdüğünde üzülmeden yaşamıyorsun. Bu, dünyanın kuralı ve kural çok basit. Üzdüğün kadar üzülürsün. Hadi şimdi sende kimi üzdü isen git hemen gönlünü al. Belki de küçük bir hediye ile kalbini yumuşat. O çok eğlendiğiniz günden kalan o muhteşem güzellikteki fotoğrafınızı kupa bardak çeşitleri ile birleştirip onun yanına git. Belki de annen senden anneler günü hediyesi bekliyordur. Babana o söz verdiğin puro çakmağı hediyesini alarak sözünü yerine getirebilirsin. Emin ol ki; aranızda her ne geçmiş olursa olsun o buna çok sevinecektir. Mutlu olmak o kadar kolay aslında. Sakın bitti sanma her şeyi…

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: