Web sitemize hoşgeldiniz.

Drone Bileşenleri Nelerdir?

6 Ağustos 2018

Günümüzde popüler olan insansız hava araçları pek çok farklı alanda kullanılır. Droneların kullanım alanı gün geçtikçe de artmıştır. Tarımsal faaliyetlerden seyahatlere, tanıtım filmlerinden madencilik sektörüne kadar farklı alanlarda kullanılan dronelar kullanılırken de dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere sahiptir. Drone bileşenleri nelerdir sorusuna cevap vermek için aygıtın mekanik özelliklerine bakmanız gerekir.

Droneların Mekanik Özellikleri Nelerdir?

Droneların temel olarak bazı parçalardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlar gövde kısmı ve iniş takımları, motorlar, pervaneler, ESC yani electronic speed controller, uçuş kontrolcüsü, kumanda sistemi ve alıcısı, konumlama sistemi (GPS), görüntü aktarım sistemi ve bataryadır.

Drone’ların mekanik özellikleri içerisinde kelepçeler, çerçeveler, nemlendiriciler, LED, G10, konektörler ve benzeri parçalar vardır. Her bir parçanın ayrı işlevi vardır ve drone kullananların mekanik özelliklere de hakim olması önemlidir.

Drone Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Drone kullananlar öncelikli olarak kullanım kılavuzuna ve droneun ana parçalarına hakim olmalıdır. Fiziksel olarak drone’un bir hasarı olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Ayrıca hava durumu uçuşu etkileyecek en önemli unsurlardan biri olduğu için havanın durumunu da kontrol etmeniz gerekir.

Drone uçururken pil durumu kontrol edilmelidir. % 100 dolu olması mühimdir. Alçaktan deneme uçuşlarının da yapılması gerekir. Ayrıca aracın ineceği noktanın belirlenmesi mühimdir. Yasaklı olan bölgelerde drone uçurmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Drone yazılımının güncel olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. İrtifa testleri yapmayı da unutmamanız gerekir. Kullanım kılavuzunda gerekli uçuş kontrol detayları yazacaktır.

Drone Kullanım Alanları Nereleridir?

Drone bileşenleri nelerdir sorusuna cevap vermek için öncelikle yasaklı olan bölgeleri de bilmeniz gerekir. Havalimanı ve yaşam alanları gibi bölgelerde çekim için izin almak şarttır. Tarımsal faaliyetlerde sıklıkla kullanılan drone çekimi aynı zamanda seyahatlerde, tanıtım filmlerinde kullanılır. Özellikle bar, cafe, otel gibi mekanların çekiminde dronelar son derece işe yarar görüntüler verecektir. Şehirlerin tanıtım filmlerinde de drone çekimi kullanılır. Madencilik gibi sektörlerde bile kullanılan dronelar aynı zamanda yarışları da bulunan aygıtlardır. Drone yarışları gün geçtikçe daha da popüler olacaktır diyebiliriz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: