Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet Bireysel Emeklilik Hizmetleri

19 Ağustos 2018

E-Devlet bireysel emeklilik sitemine ait bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Bireysel emeklilik nedir ve e-Devlet üzerinden hangi işlemler yapılabilir?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik kişinin kendi emekli parasını ödeyerek emekli haklarına kavuşmasıdır. Herhangi bir banka aracılığıyla bireysel emeklilik işlemleri yapılabilmektedir. Bireysel emekliliğe 18 yaşından büyük herkes başvurabilir. BES yani bireysel emeklilik sisteminde yapmanız gereken şey 10 yıl boyunca her ay düzenli ödeme yapmaktır. 10 yıl ödemesini yapmış ve 56yaşını doldurmuş kişiler emekli olabilirler. Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı da bulunmaktadır. Aylık olarak yatıracağınız her 100 lira için devlet 25 lira katkı yatıracaktır.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet’e giriş şekilleri aşağıda listelenmiştir.

  • Şifre: E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden küçük bir ücret karşılığında kimliğiniz ile beraber alabilirsiniz. E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  • Mobil İmza: Mobil imza kullandığınız mobil operatörden sağlayabileceğiniz imza şeklidir. SIM kart olarak size teslim edilmektedir. Aylık bir ücretlendirme olup hat faturanıza yansıtabilirsiniz.
  • Elektronik İmza: Elektronik imzanızı da PTT şubelerinden oluşturabilirsiniz. Elektronik imzalar için yıllık ücret ödemek gereklidir. Ücreti biraz yüksektir. Size imzanız medya aygıtları (SIM, CD vb.) ile teslim edilmektedir.
  • TC Kimlik Kartı: Yeni kimlik kartını alan kişiler o kartla beraber giriş sağlayabilirler. İstelerse bilgisayarlarına kuracakları kart okuyucu ve giriş sistemleri ile giriş yapabilecekleri gibi isterlerse de TC kimlik kartlarına tanımlı olan PIN kodları ile giriş yapabilirler.
  • İnternet Bankacılığı: Kullandığınız bir bankaya ait internet bankacılığı ile giriş sağlamak için bankanın internet bankacılığı hizmetini açınız. Üst tarafta bulunan “e-Devlet giriş” seçeneğini tıklayınız. Bağlantınız yapılacaktır.

E-Devlet Bireysel Emeklilik Hizmetleri Nelerdir?

E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri için öncelikle E-Devlet’e yukarıdaki yöntemlerden biriyle giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet’te iki adet bireysel emeklilik işlemi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama: Bu işlem Emeklilik Gözetim Merkezi’ne bağlı bir işlemdir. Bireysel emekliliğe kendiniz katılmış olsanız da veya otomatik olarak bireysel emeklilik sağlanmış olsa da devlet katkısı yatırılmaktadır. Devlet katkısını sorgulamak için bu işlemi kullanabilirsiniz.
  • Bireysel Emeklilik İşlemleri: Takasbank adı altında bir işlemdir. Bireysel emeklilik işlemleri yapmak isteyenler kullanabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: