Web sitemize hoşgeldiniz.

Boğulmalarda İlkyardım, Boğulma vakalarında ilk yardım

Özellikle yaz aylarında boğulma vakalarla sık sık yaşanıyor. Uzmanlar boğulmalarda ilk yardımın çok önemli olduğunu ve boğulan bir kişiyle karşılaştığımızda neler yapmamız gerektiğini anlatıyorlar. Peki, boğulmalarda ilk yardım nedir ne işe yarar? Hepsinin cevabını yazımızda vermeye çalıştık.

Suda boğulma vakalarına nasıl ilk yardım uygulanabileceğini biliyorsanız hayat kurtarma şansınız da var demektir. Herkesin bildiği gibi suda boğulan kişiye oksijen desteği verilir. Bu desteğe de suni teneffüs ismi verilir. Bu uygulama için boğulan kazazedeyi karaya taşımanıza gerek yoktur. Suda boğulma vakalarında nefes borusu kasılır ve akciğere hava gitmez. Değil dakikaların saniyelerin bile çok önemli olduğu bu dakikalar içerisinde kişiye su içindeyken de kalp masajı ve suni teneffüs uygulanabilir. Ancak boyu aşan suda bu çok zor olduğundan kazazedeyi biran önce karaya taşımanız gerekir.

Boğulmalarda ilk yardım uygulamaları

İlk olarak boğulma belirtileri gösteren kişiye simit, can yeleği gibi materyaller atın. Eğer bu materyaller yanınızda yoksa ona ip atarak yukarı çekebilirsiniz. Boğulma tehlikesi geçiren kişiyi karaya çıkarttıktan sonra yapmanız gereken ilk ve en önemli şey 112’yi aramaktır. Diğer bütün ilk yardım işlemlerini bundan sonra uygulamalısınız. İşte boğulan kişiye ilk yardım nasıl uygulanır;

  • Boğulma tehlikesi geçiren kişiyi karaya çıkartarak sırt üstü yatmasını sağlayın daha sonrasında ise nabzını ve soluklarını kontrol edin. Eğer soluk ve nabız alıyorsanız hastayı kurtarma pozisyonuna alarak sağlık ekiplerini bekleyin.
  • Boğulmalarda yapılması gereken ilk yardım işlemleri için eğer kazazede nefes almıyorsa ancak nabzı atıyorsa ağızdan ağza solunum yapmanız gerekir. Kişi nefes almaya başladığında başını yana çevirin ve kişiyi kurtarma pozisyonuna alın.
  • Bğulan kişi çok fazla su yutmuş ise su yatan kişiye ilk yardım uygulayarak onun yuttuğu suyu çıkartmasına yardımcı olun. İki elinizle boğulan kişinin karnının altından tutun ve yukarı kaldırarak suyu çıkartmasına yardımcı olun.

Boğulan Kişilere Ilk Yardım Nasıl Uygulanır

Boğulan kişiye ilk yardımda bulunmak için kişiyi hemen karaya çıkartmaya çalışın eğer karaya çıkartmak için vaktiniz yoksa denizde ilk yardım yaparak hayatını kurtarmaya çalışın.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: