Web sitemize hoşgeldiniz.

Dalış Hastalıklar- Boğulma-Hipotermi-Hipertermi, Suda Boğulma Vurgun Hastalığı Elektrik Çarpması Hipotermi-Donmalar

Boğulmanın kısaca tanımını yapmamız gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz. Boğulma hava soluyan bir insanın ciğerlerinin hava yerine su dolasıyla birlikte nefes alamaması ve ciğerlerinin patlaması sonucu ölümüdür. Ölüm dışında ciddi bir şekilde boğulma geçiren kişiye su içerisinde müdahale edilerek hayata döndürülmesine de boğulayazma adı verilir.  Su altında geçirilen her kazanın boğulma ile sonlanma riski vardır. Dalış hastalıkları sonrasında su yüzeyine çıkılamazsa kişi su içerisinde boğularak hayatını kaybeder.

Dalış Hastalıkları Ve Tedavileri

Karadayken bizi etkilemeyen basınç su altındayken biz oldukça etkiler. Suyun derinlerine indikçe vücudumuzda bazı değişimlere rastlanır. Bedenimizin suyun altında oluşan basınç dalayışıyla bir teneke kutu gibi ezilmemesinin yalnızca bir sebebedir vardır. Buda insan vücudunun %70’inin suyla kaplı olmasıdır. Suyun suya basıncı olmaz. Ancak vücudumuzda yer alan hücrelerimiz basınç attıkça bu duurmdan etkilenmeye başlarlar. Ve su altında birçok hastalığın oluşmasına neden olurlar. Su altında oluşan hastalıkların her birinin kendisine göre ayrı bir tedavi yöntemi vardır. Tüplü dalış riskleri arasında en büyüğü vurgun riskidir. Tüplü dalış yapanlar özellikle vurgun yememeye dikkat etmelidirler. Eğer kendilerinde vurgun yediklerine dair bir belirtiye rastlarlarsa hiç beklemeden bir basınç odası olan hastaneye götürülmeleri gerekir. Vurgun yemiş kişinin basınç odasına götürülene kadar oksijen maskesinden solunum yapması gerekir.

Dalış Nasıl Yapılır

Yüzmeyi seven kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi dalış yapmaktır. Dalış yapmak için öncelikle iyi bir dalış eğitimi almız şarttır. Dalış eğitimi almadan yapılan dalışlar sırasında kendi hayatınızı riske atarsınız. Dalış yapmadan önce sizden daha tecrübeli birini partneriniz olarak seçmeli ve onunla birlikte dalış yapmalısınız.  Dalış yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu kimler dalış yapamaz? Olmuştur. Dalış yapamayan kimseler aşağıda belirtildiği özelliklere sahip olan ya da olamayan kişilerdir. İşte dalış yapamayacak kişiler listesi;

  • Yüzme bilmeyenler
  • Aşırı kilolular
  • Tütün gibi maddeler kullanan kişiler
  • Kalp ve dolaşım sisteminde rahatsızlık yaşayanlar
  • Anevrizması olanlar
  • Lenf kanseri olmak
  • Hemofili vb. hastalıklara sahip olan kişiler kesinlikle dalış yapamazlar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: