Web sitemize hoşgeldiniz.

Yüksek Basınçlı Sinirsel Sendrom, Kafa içi basınç azalması

10 Kasım 2018

Yüksek basınç sinirsel sendromu bir dalış hastalığıdır. Norma yaşantısında bir insansın maruz kalamaması gereken basınca maruz kalan kişilerde gözükür. Özellikle dalgıçlarda bu hasatlığa sık sık rastlanır. Yüksek rakımlı yerlerde yaşayan kişilerin daha aşağı rakıma indiğinde de bu basınç benzeri bir basınç yaşanır. Ancak bu çok küçüktür. Dalgıçlar genel olarak bu hastalığa 150 metreden daha derin derin sularda yakalanırlar. Ellerde ve kollarda başlayan titreme tüm vücuda yayılır. Yüksek dalış hızında baş dönmesi ve kusma görülür. Buna ek olarak bilinç kaybı ve uzun süreli hafıza kaybı da yaşanabilir.  300 metreden derinde ise nefes almada güçlük çekme gibi problemler ile karşılaşılabiliyor.  Bu hastalığın herhangi bir tedavi yöntemi yoktur.

Bunun dışında kişilerde beyin basıncına rastlanabilir. Bu da ciddi sağlık problemlerinin habercisidir. İşte Kafada Basınç Belirtileri;

  • Bu hastalığın en büyük belirtisi baş ağrısı problemidir
  • Sabahları başlayan ve kötüleşen baş ağrıları
  • Kafa derisine dokunulmasıyla hassaslaşır
  • Bu hastalıkta kusma daha geç kendini gösterir
  • Mide bulantısı olmadan ani fışkırır tarzda bulantı
  • Çift görme, bilinç bozukluğu
  • Gibi belirtiler ile kendisini gösterir.

Kafa Basıncı Nasıl Düşürülür

Genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bu hastalık doğumdan itibaren ya da sonradan gerçekleşebiliyor. Kafa basıncı yani beyine sıvı birikmesi ile doğan çocukların kafaları diğer çocuklara göre daha büyük oluyor. Kafa basıncını düşürmek için sağ kulağın arkasında kafatasında küçük bir delik açılarak beyinde biriken sıvının boşaltılması sağlanıyor. Bu ameliyat hastaların korktuğu kadar büyük bir ameliyat değil. Yaklaşık 40 dakika süren ameliyat sonrasında birkaç gün fazla hareket etmesi sakıncalı olabilir. Bu yüzden kafasını yüksekte tutarak uyumalı ve kafasına gelecek darbelerden kendisini korumalıdır. Bunun dışında hasta normal hayatına dönebilir. Kafa içi basınç azalması Şant ameliyatı ile gerçekleşir.

Kafa İçi Basıncı Artıran Nedenler

Genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bu rahatsızlık doğuştan oluşur. Ancak sonradan oluşan türlerde vardır. Beyin içinde sıvı birikmesi sonucunda oluşan bu rahatsızlık 40 dakika süren bir şant ameliyatı ile düzeltilebilir. Kafada basınç hissi Tedavisi için mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Kibas belirtileri arasında sabahları başlayan ve kötüleşen baş ağrısı vardır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: